ALEiens Homebrew Club

Spreading the Joys of Home Brewing Throughout Philadelphia and the Universe!

IRON BREWER VI

IRON BREWER VI

ALEiens Only Competition

Starts October 27, 2015 - Finishing July 26, 2016

20 Teams - Three Rounds - One winner!

$10 Entry per team

Iron Brewer is our in-house, ALEiens only competition.  Your chance to show off, secure some prizes, and (most importantly) gain bragging rights as one of the best brewers in the Club!  100% of the entry fee goes towards prizes, along with yearly dues meeting we will use to pick up some swanky prizes for First, Second, and Third prize!

This can be a team competition, giving you the opportunity to pair up with one or more of your fellow ALEiens, if you want to.  Single person teams are allowed.  We are looking for at least 16 teams, and a bracket system will be used as you advance through each round of the competition.

 

October 27, 2015 (Competition Starts)
Round 1 - IPA!

January 26th, 2016

Round 1 entries due & judging
Pick Round 2 ingredients

Teams and Selected Styles:

Belgian IPA

  1. Blaise
  2. Garret Williams, Meredith Rebar, and Cory McDonald (Team: T-Rex Arms)
  3. Jason Palsgrove & Doug Klumpp
  4. Sean Sliwinski & Steve McCollick
  5. Scott Mangold

 Black IPA

  1. Aaron & Andrew Muckin
  2. Dave Drass
  3. Kurt Shiller & Matt Solin
  4. Jeff Lewis
  5. Justin Hutton

 Session IPA

  1. Chris Speece
  2. Joe and Natalie DeChico
  3. Matt Myers & Laurie Heusner
  4. Stephen Brescia
  5. Tim Roche & Eric Landolfi

White IPA

  1. David Elkin
  2. Eivind & Nathan
  3. Keith Locke
  4. John Yeomans & David Gwyn

-----------------------------

Round 2 - FLOWERS!

April 26th, 2016

Round 2 entries due & judging
Pick Round 3 ingredients

Teams and Selected Styles:

TEAM

STYLE R2

1. David Elkin

Hibiscus

2. Blaise

Hibiscus

3. Jeff Lewis

Hibiscus

1. Sean Sliwinski & Steve McCollick

Jasmine

2. Tim Roche & Eric Landolfi

Jasmine

3. Chris Speece

Jasmine

4.. Garret Williams, Meredith Rebar, and Cory McDonald (Team: T-Rex Arms)

Jasmine

1. Jason Palsgrove & Doug Klumpp

Lavender

2. Aaron & Andrew Muckin

Lavender

3. John Yeomans & David Gwyn

Lavender

---------------------------

Round 3 - WOOD!

July 26, 2016
Round 3 entries due and judging

Any style, but aged on wood and liquor.
Iron Brewer VI Winners Announced

1.  Blaise Fougere

2.  Sean Sliwinski & Steven McCollick ----> CHAMPS! Congrats!

3.  John Yeomans & David Gywn

Comment

You need to be a member of ALEiens Homebrew Club to add comments!

Join ALEiens Homebrew Club

UPCOMING MEETINGS

SEPT MEETING:

9/26/2017

Oktoberfest

---------------

OCT MEETING:

10/24/2017

*NOTE DATE CHANGE*

Double Nickel Brewing

---------------

NOV MEETING:

11/28/2017

TBD

---------------

Events

The Hulmeville Inn Feed

© 2017   Created by Jeff Louella.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service